זכויות מעסיקים

הזכות העיקרית של כל מעסיק, היא הזכות לנהל את עיסקו בצורה המיטבית, הרווחית והנכונה ביותר עבורו. זכות זו קרויה "הפררוגטיבה הניהולית". זכות זו מוגבלת, כמו כל דבר אחר בעולמנו, ע״י חובות של תום לב והגינות.

למעסיק יש זכות לגייס עובדים או לפטרם, ולהחליט מי יגוייס ומי יפוטר. למעסיק יש זכות להחליט על העלאה במשכורת או קידום בתפקיד, למעסיק יש זכות להניע את עסקיו לכל מקום ולכל כיוון שאליו ירצה להניעם – אך כל הזכויות הללו – רבות ומשמעותיות ככל שתהיינה – מוגבלות ע"י חוקי ודיני העבודה. דיני העבודה של מדינת ישראל הינם הפלטפורמה הבסיסית שעליה מושתתת כל מערכת יחסים בין מעסיק לבין עובד.

הזוגיות הזאת שנקראת "יחסי עובד-מעסיק", אין בה שוויון. לעולם לא יהיה בה שוויון. העובד תמיד ייתפס כצד החלש והמנוצל לרעה והמעסיק תמיד ייתפס כצד החזק ובעל השררה. המחוקק הישראלי יוצא מתוך הנחה שהעובד הוא הצד החלש בזוגיות הזו שנקראת "יחסי עובד-מעסיק", ולכן חוקקו שורה של חוקים, תקנות וצווים שמטרתם להגן על העובד ולשמור על זכויותיו.

למרות זאת, קורה לא אחת שעובדים ועובדות מנצלים לרעה את הזכויות שניתנות להם, ומפרשים אותן לרעה, "עושים מה שבא להם" ולפעמים, הם גם תופסים את המעסיק שלהם לא מוכן, ולא מודע למשמעויות ולדקויות של כל פעולה ושל כל מעשה שהוא עושה.

הנה הדוגמא הקלאסית: היום אי אפשר לפטר עובד כך-סתם, ובטח שאי אפשר לפטרו ללא סיבה מוצדקת. צריך לערוך לו שימוע וצריך לעשות זאת "לפי כל כללי הטקס", באמת ובתמים. האם אתם, כמעסיקים, יודעים איך צריך לעשות זאת "לפי הספר"? האם זה לא חוסר אחריות כלפי העסק שלכם לעשות זאת מבלי לדעת כיצד עושים זאת נכון? אם תעשו זאת בצורה לא נכונה תחשפו את העסק שלכם לתביעה של עשרות ואולי מאות אלפי שקלים, בגין משהו שניתן היה בקלות ובפשטות למנוע אותו מראש.

אז אם אתם רוצים לגלות איפה כל נקודות התורפה של העסק שלכם, כדי שתוכלו לשפר ולהיטיב את ההתנהלות והזרימה, להפחית ולמנוע סיכונים מיותרים והוצאות מיותרות, צרו קשר עכשיו.