התפטרות לשם טיפול בילד

התפטרות לשם טיפול בילד מעסיקה נשים רבות לאחר הלידה. נשים רבות אינן מעוניינות או שאינן יכולות לשוב למקום העבודה הקודם לאחר הלידה, והידיעה כי החוק מאפשר התפטרות המזכה בפיצויי פיטורים, היא קוסמת ומושכת.

זכאות לפיצויי פיטורים

ראשית כל, אין הכרח שתהיה "סיבה מוצדקת" להתפטרות לשם טיפול בילד. כל אשה אחרי לידה יכולה להתפטר על מנת לטפל בילד, והיא תהיה זכאית לפיצויי פיטורים במידה והיא עבדה באותו מקום (כולל חופשת הלידה) יותר משנה. זה לא חייב להיות מקרה שבו 'השעות לא נוחות', 'השעות ארוכות', 'העבודה היא במשמרות', 'מקום עבודה רחוק' או כיו"ב. ממש לא.

שנית, בחוק לא כתוב כמה זמן צריך "לטפל בילד" לפני שמחפשים עבודה אחרת, זה יכול להיות 3 חודשים וזה גם יכול להיות פחות, או יותר.

עוד דבר שמשתמע מן הצורך לטפל בילד הוא, שלא חייבים לשבת בבית כדי "לטפל בילד" אלא אפשר אפילו לחפש עבודה אחרת – אך זאת בתנאי שהעבודה האחרת היא נוחה יותר ו/או קרובה יותר ו/או פחות שעות ו/או ללא שעות נוספות ו/או בחצי משרה ו/או בעבודה מהבית ו/או ללא משמרות ערב או לילה, לפי הנסיבות הקונקרטיות של העבודה הקודמת ועל יסוד האפשרות להיות קרובה יותר וזמינה יותר לילד לאחר הלידה.

ההתפטרות צריכה להיות עד גיל 9 חודשים. מאחר ויש לתת הודעה מוקדמת למעסיק, כדאי להודיע מספיק זמן מראש (משך ההודעה המוקדמת תלוי בוותק ובשיטת תשלום השכר – שעתית או גלובלית).

אין הכרח לחזור לעבודה על מנת להתפטר לאחר מכן. אפשר להודיע למעסיק גם במהלך חופשת הלידה או החל"ת ואפילו עוד בזמן ההיריון שאתן מתפטרות בגמר חופשת הלידה. רצוי לעשות זאת בכתב.

זכאות לדמי אבטלה

התפטרות על מנת לטפל בילד אמנם מזכה בפיצויי פיטורים אבל היא לא מזכה מיידית בדמי אבטלה אלא רק לאחר תקופת המתנה של 90 יום. זו נחשבת להתפטרות לא מוצדקת ומכאן קמה תקופת ההמתנה של 90 יום.

יש אפשרות לקצר את תקופת ההמתנה הזו, בדר"כ ע"י כתיבת בקשה בכתב לפקיד התביעות בביטוח הלאומי, שמאשר את תביעתכן לדמי אבטלה, תוך מתן הסבר ונימוק משכנע לכך שלא הייתה לכן ברירה אלא להתפטר לאחר הלידה. נימוקים שרלבנטיים לבקשה מסוג זה הם: המעסיק לא היה יכול להציע משרת אם, המשרה היא במשמרות כולל ערב ולילה, המשרה כללה שעות נוספות מרובות, המשרה כללה נסיעות רבות בארץ או נסיעות לחו"ל, מקום העבודה היה מאוד מרוחק מהבית, וכיו"ב.

הזכאות לדמי אבטלה תהיה בהתאם לגיל ולמספר הילדים בבית, וכן היא כפופה לצבירת תקופת אכשרה ולניצול קודם של דמי אבטלה.

אין אפשרות להתפטר מייד לאחר הלידה כדי ש-90 ימי ההמתנה יחפפו את תקופת חופשת הלידה. הדבר אינו אפשרי. חופשת לידה לחוד ותקופת המתנה לחוד.

על מנת לדרוש דמי אבטלה לאחר התפטרות לשם טיפול בילד, יש להגיש למעסיק מכתב התפטרות, ולבקש ממנו "אישור תקופת העסקה". ניתן לגשת ללשכת התעסוקה עם גמר חופשת הלידה, ולאחר ההתייצבות בלשכה ניתן להגיש את התביעה לדמי אבטלה למוסד לביטוח לאומי, בצירוף המכתב המנמק מדוע לדעתכן, יש לבטל או לקצר לכן את תקופת ההמתנה.

גם הבעל יכול

גם הבעל יכול להתפטר על מנת לטפל בילד. התנאי הוא שאשתו עבדה לפחות 6 חודשים רצופים קודם לכן או שעסקה 12 חודשים רצופים כעצמאית, ושהיא עצמה לא ניצלה את הזכות להתפטר על מנת לטפל בילד. אפשרות אחרת היא שהבעל ינצל זכות זו כאשר אשתו חולה או נכה ואיננה מסוגלת לטפל בילד (לא עלינו). זוגות רבים מחליטים שהבעל יתפטר גם משום שפיצויי הפיטורים שלו בדר"כ גבוהים יותר וגם משום שדמי האבטלה שלו בדר"כ גבוהים יותר (כן, כן, גברים לרוב מרוויחים יותר מנשים).

התפטרות מחמת הרעת תנאים

נשים רבות סובלות מהתנכלות של המעסיק לאחר החזרה מחופשת הלידה, ונאלצות להתמודד עם העובדה שהעובד/ת שהחליף/ה אותן במהלך חופשת הלידה, תפס/ה את מקומן והן למעשה נושלו מעבודתן.

על-כך יש לי רק דבר אחד לומר: אל "תעשו את היום" למעסיק שלכן ואל תתפטרו כאשר המעסיק מנסה להרע לכן את תנאי ההעסקה לאחר החזרה מחופשת הלידה!!

זה נכון שההתפטרות נראית כמו המוצא הקל – the easy way out – במקרה שהמעסיק ממרר לכן את החיים אחרי החזרה מחופשת הלידה. אבל אם אתן מתפטרות במצב כזה, כדאי ורצוי לעשות זאת לאחר יעוץ משפטי שכן ייתכן ואתן מבטלות במו-ידיכן את האפשרות לתבוע את המעסיק על הרעת התנאים והאפלייה שהוא ניסה לנקוט נגדכן.

לקריאה נוספת על איסור פיטורים לאחר חופשת לידה לחצו כאן.