זכויות עובדים

הרבה עובדים, במקומות עבודה רבים ומגוונים, לא מקבלים מהמעביד את מלוא הזכויות שמגיעות להם עפ"י הדין ועפ"י החוק; עובדים רבים חוששים לעמוד על שלהם ולדרוש את מה שמגיע להם, בשל הפחד מפני פיטורים והחשש שהם יוותרו ללא פרנסה וללא מקום עבודה. הפחד הזה מאוד משתק ואנשים מוכנים לסבול הרבה מאוד רק כדי לא לאבד את מקום העבודה שלהם.

תופעת הפגיעה בזכויות העובדים היא תופעה קשה, אך לשמחתנו מדינת ישראל נתברכה בחקיקה מאוד נרחבת ואף מאוד מתקדמת, בתחום דיני העבודה. עשרות חוקים וצווי הרחבה מגדירים את הפלטפורמה שעליה מתבסס כל חוזה עבודה וכל הסכם עבודה. החוקים הללו מציבים את הרף, את הבסיס של התנאים שאותם זכאי כל עובד לקבל ומתחתם אי-אפשר לרדת. אליהם מצטרפים גם הסכמים קיבוציים לפי הענפים השונים, אשר להם יש תחולה בהתאם להשתייכות הארגונית של כל ענף במשק.

משפט העבודה נחשב לאחד התחומים הדינמיים ביותר בשפיטה, שהרבה ממנו נוצר "תוך כדי תנועה" על-ידי פסיקה ענפה של בתי הדין לעבודה. הרבה מן הפסיקה של בתי הדין לעבודה אינה מתבססת באופן ספציפי על חוק כזה או אחר אלא על עקרונות יסוד בשיטת המשפט הישראלית, כגון תום לב, שוויון, ועוד.

הניווט בין כל החוקים, צווי ההרחבה הנ"ל, ההסכמים הקיבוציים ופסקי הדין של בתי הדין לעבודה, דומה לכניסה למבוך. הוא מצריך המון ידע וגם המון ניסיון והבנה, לא רק של כל אחד מהחוקים הללו בנפרד אלא גם של הסינרגיה ויחסי הגומלין בין החוקים השונים ושל הפירוש והפרשנות שהוענקו לחוקים הללו ע"י בתי הדין לעבודה, והיישום שלהם בפועל – גם בחיי היום-יום וגם באולמות בתי הדין לעבודה.

אם יש לכם תחושה, שאתם לא מקבלים מהמעביד את מלוא הזכויות המגיעות לכם על פי החוק, אם יש לכם תחושה שהבוס רומס ברגל גסה את זכויותיכם, אם אתם חוששים לפצות פה, להרים קול או לדרוש את המגיע לכם מהחשש שתפוטרו ותאבדו את מקום העבודה שלכם – אתם יכולים להתנחם בשתי בשורות: הראשונה היא שאתם ממש לא לבד והשנייה היא שיש בהחלט מה לעשות.

אז אם אתם –

  • עומדים להתחיל מקום עבודה חדש ומקבלים לידיכם חוזה עבודה שאינכם בטוחים במה שכתוב בו,
  • מרגישים שהמעסיק "דופק" אתכם בתלוש השכר ואינכם יודעים לקרוא נכונה את תלוש המשכורת כדי להבין מה שולם לכם ומה לא שולם לכם,
  • מרגישים שהמעסיק מצר את צעדיכם ומציב בפניכם מכשולים רק על-מנת לגרום לכם להתפטר "מרצונכם" ומבלי שיצטרך לשלם לכם פיצויי פיטורים,
  • עומדים בפני שימוע לפני פיטורים, או שכבר מצאתם את עצמכם מפוטרים על-לא עוול בכפכם,
  • או סתם מוצאים את עצמכם מבולבלים ולא יודעים כיצד להמשיך ולקום כל בוקר וללכת לעבודה למרות שלא משלמים לכם את כל מה שמגיע לכם,

יש מה לעשות! (ליצירת קשר לחצו כאן)